Ką reikia žinoti prieš įrengiant gėlyną?

Sudarant gėlyne gėlių derinius svarbiausia yra atsižvelgti į biologines augalų savybes, t.y., dirvožemio tipą, drėgmės poreikį, reiklumą šviesai. Taip pat labai svarbu gėlių aukštis. Jis turi būti toks, kad derėtų su visa aplinka. Labai svarbu ir gėlių kiekis, kad nebūtų labai retai susodintos ir neatrodytų skurdžiai, bet, ir ne per tankiai, kad neužgožtų viena kitos. Gėlynai nekomponuojami želdyno erdvės viduryje, nebent, tai - taisyklingo planavimo želdynas.
Žemaūges gėlės sodinti reikia arčiausiai žiūrovo, vidutinės ir pusiau aukštos gėlės sodinamos atokiau, pvz. gėlyno viduryje nedidelėmis grupelėmis arba didesnėmis grupelėmis gėlyno pabaigoje (tolimiausioje vietoje). Aukštaūgės gėlės labai gražiai atrodo prie pastatų sienų, aukštesnių tvorų ar krūmų fone. Gėlės pagal aukštį skirstomos į: kilimines iki 12 cm, žemaūges – iki 30 cm, vidutinio aukščio – 30-80 cm ir aukštaūges – daugiau, kaip 80 cm.

Yra dar keletas dalykų, kuriuos reikėtų įvertinti ir į kuriuos reikėtų atsižvelgti.
Tai gėlių žiedų spalva. Ji yra labai svarbus faktorius. Spalvos turi derintis tarpusavyje ir tikti prie aplinkos, tačiau kuo daugiau spalvų naudosite, tuo sunkiau bus jas suderinti. Yra 7 pagrindinėmis vadinamos spalvos, kurios dar skirstomos į šiltas (raudona, geltona, oranžinė), šaltas (mėlyna ir violetinė) ir neutralias (žalia). Bendrai apie spalvų poveikį žmogui, apie jų tarpusavio suderinamumą šį kartą nekalbėsime, tačiau, galite papildomai tuo pasidomėti.
Taip pat svarbu yra gėlių forma ir faktūra. Forma, tai kaip ta gėlė atrodo užaugusi, kaip ji žydi. Ar ji kupsto formos, kiek žiedų ir kiek stiebelių turi, kokie jos lapai. Tad stenkitės susodinti panašios formos gėles. Faktūra, t.y. augalo paviršius. Jis gali būti lygus, banguotas, aštrus. Augalų ploteliai, kai jų daug, sudaro bendrą kompozicijos faktūrą. Stambi faktūra bus tada, kai susodinsite pvz. hostas arba bergenijas, smulki bus krūminio astro, aštri - vilkdalgių, lygi – dauguma kiliminių gėlių, puri – gubojos, tanki – čiobrelio ir pan. Aštrios faktūros gėlių patartina sodinti mažiau, vyrauti turėtų smulki ir vidutinio stambumo gėlių faktūra.
Gėlynų įrengimas
Prieš sodinant gėlės, reikėtų įvertinti jų poreikį dirvai, apšvietimui, drėgmei. Taikyti jas prie esamų natūralių sąlygų. Vienametėms gėlėms dirva įdirbama 15-20 cm, o daugiametėms – 20-40 cm gyliu. Jeigu natūrali dirva yra nestruktūringa, nehumusinga, tada ją reikėtų papildyti perpuvusiu mėšlu arba perpuvusiu kompostu ir neutraliomis durpėmis. Jeigu skubate arba nenorite papildomai užsiimti žemės paruošimo darbais, tada tiesiog galite atsivežti geros kompostinės žemės ir paskirstyti ją 40 cm storio sluoksniu. Prieš sodinant gėles, reikėtų įterpti mineralinių trąšų, kuriose yra azoto, fosforo, kalio. Sodinimo gylis, tarpai tarp gėlių, priklauso nuo gėlių rūšies, augalo aukščio, išvaizdos, ilgaamžiškumo. Perkant supakuotus gėlių svogūnėlius arba sėklas, visą laiką rasite šiuos duomenis. Vasarinės gėlės dažniausiai sodinamos birželio mėn. pradžioje, daugiametės, žydinčios rudenį sodinamos anksti pavasarį, o tos, kurios žydi pavasarį ir vasarą - sodinamos rudenį. Sodinant gėles reikėtų išdėstyti jas šachmatine tvarka, pradedant nuo vienos gėlyno kraštinės ir einant link kitos. Vienmetes gėles galite sodinti šiek tiek tankiau, o daugiametes – laisviau. Retai sodinamos labai ilgai vienoje vietoje augančios gėlės, pvz. bijūnai. Po gėlių pasodinimo jas tręšti galite po 8-10 dienų. Nepamirškite palaistyti ir nepamiršti papildomai palieti esant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms (pvz. trūkstant natūralių kritulių). Dauguma gėlių yra dekoratyvios 5-6 metus, vėliau reikia jas atnaujinti. Atnaujinama į senų vietą pasodinus tokias pačias gėles kokios augo prieš tai, arba kitos rūšies, derinant jas su jau augančiomis.
Jeigu norėtumėte savo aplinką papuošti gėlynu, kuris džiugintų spalvų ir kvapų gausa, bet neturite tam laiko - mielai Jums padėsime atlikdami gėlyno projektavimo ir apželdinimo darbus.