Kambarinės gėlės namuose ir ofisuose.
Jos - puiki namų ir ofisų puošmena. Naudingos sveikatai ir yra dažnai dovanojamos įvairiomis progomis. Tačiau dažnai gavę tokią dovaną žmonės susimasto „kur jas statyti, kaip prižiūrėti“? Tokios mintys pagrįstos, nes bet kur gėlių ir kitų kambarinių augalų statyti negalima ir vienoda priežiūra visoms netinka. Jeigu gėlę norite dovanoti žmogui, kuris nėra gėlių žinovas, tada geriau rinkitės nelepius augalus, tokius, kaip kaktusas, ciklamenas arba prieš pirkdami gėlę pasidomėkite jos priežiūra, gaukite trumpą priežiūros aprašą.
Gėlių poveikis darbinei aplinkai ir žmogaus savijautai.
Žmonės mieliau renkasi ir įsimena patalpą, kurioje yra „gyvumo“. Manoma, kad tokį pasirinkimą pirmiausiai lemia augalų spalvos. Priklausomai nuo jų, augalai gali teikti raminamąjį poveikį, gali nuteikti optimistiškai, o kartais ryžtingai. Daug kam kambarinės gėlės – pagrindinis interjero akcentas. Jeigu jos gerai prižiūrimos, tai labai daug ką pasako apie jos šeimininkus. Kambariniai augalai naudingi, nes į aplinką išskiria deguonį ir sugeria anglies dvideginį, kenksmingas medžiagas, tokiu būdu švarindami aplinką, gerindami sveikatą. Apklausų duomenys laikas nuo laiko patvirtina, kad žmonės, kurių darbovietėse auga gėlės yra daug laimingesni. Neseniai 11-oje Europos valstybių atliktas tyrimas parodė, kad gražus vaizdas pro langą, kambariniai augalai pakelia bendrą biuro darbuotojų nuotaiką, suteikia jaukumo ir daro įtaką bendravimui tarp kolegų ir vadovų, įtakoja ir teigiamai veikia darbuotojų efektyvumą labiau nei strateginė biuro vieta ar netoliese įsikūrę restoranai. Dar tyrimai sako, kad biure esančio gėlės net 55 proc. padidina smulkaus ir vidutinio verslo įmonių darbuotojų produktyvumą, tuo tarpu pvz. biuro vieta teigiamą įtaką daro tik 38 proc. respondentų. Netoli darbo vietos įsikūrę restoranai, kavinės ir parduotuvės teigiamai veikia 34 proc. apklausos dalyvių.
Gėlių priežiūros problemos.
Dažniausiai susiduriame su šiomis problemomis: netinkama priežiūra, gėlių perlaistymas, nepakankamas laistymas, per maži arba skirtingi augimo indai, prastas dirvožemis ir maisto medžiagų trūkumas, augalai parinkti netinkamai augimo sąlygoms. Problemos kyla dėl to, kad augalus prižiūri kažkas vis paskubomis pribėgdamas, pvz. biuro valytojos, įmonės darbuotojai ar užsiėmę darbais namų šeimininkai. Kai nėra aiškaus sutarimo, gėlės gali pradėti prižiūrėti visi, tada tankiai liejant daugumai augalų nupūva šaknys. Numirus vienam augalui, nieko tokio nenutiks (nebent, tai buvo dovana jums brangaus žmogaus, kliento ar kolegos), bet jeigu nuvys daugiau negu viena gėlė, tada jau galima drąsiai sakyti, kad patirsite finansinių nuostolių, jeigu į pastarųjų vietą norėsite padėti naujas gėles. Išvaizdžios, didesnės gėlės kainuoja nemažus pinigus.
Patarimai, kaip prižiūrėti kambarines gėles.
Laistymas. Gėles reikia laistyti tada, kai žemė vazonėlyje visiškai sausa. Žinoma, negalima laukti, kol žemė visiškai išdžiūva, pasidaro nestruktūringa ir gėlės pradeda vysti. Augalai mažuose vazonuose laistomos dažniau, dideliuose – rečiau. Negalima laistyti vandentiekio vandeniu tiesiai iš jo, vanduo turi nusistovėti, taip pat turi būti kambario temperatūros. Žiemą laistoma iš ryto, o vasarą — vakare. Ramybės būklėje esantys augalai laistomi kartą per mėnesį, o esantieji ramybėje iš dalies - kartą per savaitę. Apačioje, puode, vandens nelaikyti, nes ims pūti šaknys. Jeigu jo per daug pribėgo ir per valandą po laistymo nesusigėrė — reikia išlieti. Palaisčius reikėtų supurenti žemės paviršių, kad nesusidarytų pluta ir vanduo geriau pratekėtų.
Vandens paruošimas laistymui. Į laistymui skirtą indą vandenį iš čiaupo reikia leisti silpna srovele, kad išgaruotų dalis chloro ir vanduo gautų daugiau deguonies. Tada reikėtų apie parą vandenį palaikyti kambaryje. Vandenį galima suminkštinti ir pridėjus į 10 l vandens 100 g gerai išvėdintų durpių. Tokį vandenį vis pamaišant reikėtų taip pat palaikyti parą.
Antroje šio straipsnio dalyje rasite patarimų tęsinį apie kambarinių gėlių priežiūrą.